150 participants internacionals procedents de Noruega, Suècia, Finlàndia, Suïssa, França i Itàlia han competit amb la resta de competidors avui a Beret

Dissabte es va disputar el Sprint Salomon prova d’exhibició en què van participar 36 corredors d’elit amb l’objectiu de donar a conèixer aquest esport

Vielha, 4 de febrer de 2018.- 850 fondistes de totes les edats, dels quals 150 competidors internacionals procedents de països com Noruega, Suècia, Finlàndia, Suïssa, França i Itàlia, han participat avui diumenge 4 de febrer de 2018 a la 39a edició de la Marxa Beret, la prova degana de l’esquí de fons a Espanya, inscrita al circuit de Marxes Populars (Popular Cross-Country Race) del calendari FIS (Federació Internacional d’esquí) i puntuable per al circuit de Copa Espanya del calendari de la Reial Federació Espanyola d’Esports d’Hivern (RFEDI) i per al circuit de Copa Catalana.

La meteorologia ha respectat durant gairebé la totalitat de la prova als fondistes que han disputat la 39a Marxa Beret en un circuit amb condicions òptimes per a l’esquí de fons gràcies a la feina dels organitzadors que des de primera hora del matí han treballat per tornar a marcar el circuit després de la recent nevada caiguda ahir a la Val d’Aran.

La Marxa Beret, s’ha disputat en un circuit de 10 km a la zona de Beret i Orri; el de 21 km a la zona de Beret, Orri i Montgarri i finalment el circuit de 42 km a la zona de Beret, Orri, Montgarri i direcció Marimanha, gràcies a la quantitat de neu de Baqueira Beret.

El vicesindic d’Aran i director de la Marxa Beret, Luís Carlos Medina, ha volgut destacar “el treball realitzat per l’equip d’organització de la Marxa Beret, de tots els col·laboradors que la fan possible any rere any, i ja en són 39, i especialment el treball dels Voluntaris d’Aran i de l’IES d’Aran, que ha contribuït amb alumnes dels cicles formatius en els controls tècnics del circuit, també a Era Escola, sense oblidar les federacions i patrocinadors de la Marxa “. Medina, ha assenyalat el caràcter festiu i familiar de la 39a edició de la Marxa Beret, que ha definit com “La gran festa de l’esquí de fons a la Val d’Aran”.

20180204_GKMPH_0233

Luís Carlos Medina, ha volgut ressaltar el gran paper dels joves fondistes aranesos, amb Marta Cester al capdavant, guanyadora de la classificació femenina en els 42 km, distància en la qual competia per primera vegada, i el cinquè lloc aconseguit per Rubén Caseny en la mateixa distància de la classificació masculina.

El vicesincic d’Aran, ha explicat que “des de demà mateix ja començem a treballar en l’edició número 40a de la Marxa Beret que serà una de les més importants edicions de la història i en la qual convidem a participar a tots els amants del esquí de fons “.

La Marxa Beret està organitzada pel Conselh Generau d’Aran, Baqueira Beret i l’Ajuntament de Naut Aran. Compta amb la col·laboració de: Associació Volentaris d’Aran, Foment Torisme Val d’Aran, Diputació de Lleida, Pompièrs d’Aran, Aran Salut, Mossos d’Esquadra, INS d’Aran, a més de la Reial Federació Espanyola d’Esports d‘hivern (RFEDI), la Federació Catalana d’Esports d’hivern (FCEH), la secretària general de l’Esport de la Generalitat i els diferents patrocinadors.

Resultats de la 39a Marxa Beret

Marxa Beret 10Km – Classificació Femenina

  1. Maria Sellés Gasch
  2. Jessica Mur Plana
  3. Irati Cuadrado Noain
  4. Marta Moreno Ramos
  5. Alejandra Ara Palau

Marxa Beret 10Km – Classificació Masculina

  1. Jaume Pueyo Repullo
  2. Gerard Palomo Vicente
  3. Mikel Plazas Iriberri
  4. Miquel Auladell Visa
  5. Cesc Colell Pantebre

Marxa Beret 21Km – Classificació Femenina

  1. Maialen López Iñarra
  2. Kristin Roset
  3. Elisa Hernández Juárez
  4. Mireia Comellas Solé
  5. Aloma Combalia Claverias

Marxa Beret 21Km – Classificació Masculina

  1. Gral Sellés Bancells
  2. Lucas Marcen Inca
  3. Sébastien Capu
  4. Guillem Sánchez Moliné
  5. Unai Palacios Llorens

Marxa Beret 42Km – Classificació Femenina

  1. Marta Cester Farré
  2. Marielle Bigot
  3. Cynthia Martínez Ibero
  4. Bjorg Guri Kildahl
  5. Eva Nilsen

Marxa Beret 42Km – Classificació Masculina

  1. Sadurní Betriu Boix
  2. Diego Ruíz Asín
  3. Xabier Macías Cipriain
  4. Carlos Lannes Fernández
  5. Rubén Caseny Català

Guanyadors del Sprint Salomon de la 39a Marxa Beret

Classificació Femenina

  1. Marta Cester
  2. Jessica Mur
  3. Irati Cuadrado
  4. Naia Saez

Classificació Masculina

  1. Adrián Clavero
  2. Gral Sellés
  3. Xabier Macías
  4. Nil Tossas

 

Conselh Generau d’Aran